ایمپلنت دیجیتال از روش های نوین در دندانپزشکی به شمار می‌آید. ایمپلنت‌ دندان‌های جایگزینی هستند که از طریق استخوان فک شما پشتیبانی می‌شوند و دقیقاً مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند؛ بنابراین این امکان را برای شما به وجود می‌آورند که از خوردن تمامی غذاهای مورد علاقه خود لذت ببرید. در واقع این دندان‌های جایگزین نیاز به مراقبت خاصی ندارند و در صورت مراقبت صحیح عمری طولانی خواهند داشت.

اکنون با روش ایمپلنت دیجیتالی، پزشکان می‌توانند سریعتر و راحت‌تر از گذشته پروسه‌ی درمانی شما را انجام دهند. جراحی ایمپلنت دیجیتال (که به آن جراحی کاشت دندان دیجیتال نیز گفته می‌شود) از یک شبیه سازی کامپیوتری سه بعدی برای بررسی وضعیت استخوان و موقعیت عصب استفاده می‌کند. با استفاده از این اطلاعات، یک متخصص کاشت ایمپلنت، خواهد توانست با حداقل مقدار برش عمل جراحی را انجام دهد. از آن جا که عمل جراحی ایمپلنت دیجیتال دندان بر روی کوچکترین برش ممکن متمرکز است، درد ناشی از آن به طور قابل توجهی در مقایسه با جراحی ایمپلنت سنتی کمتر است.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان یک ریشه دندان مصنوعی است و اغلب از تیتانیوم ساخته می‌شود. این ریشه دندان برای تقویت و ترمیم تاج‌های روی مینای دندان طراحی شده است. اگر یک فرد بزرگسال یک یا چند دندان دائمی خود را از دست داده  باشد و علاوه ‌بر ترمیم آن، مایل باشد لبخند زیبایی هم داشته باشد، می‌تواند کاشت ایمپلنت دندان را انتخاب کند. ایمپلنت‌های دندانی تیتانیوم را می‌توان با موفقیت بالا درون استخوان فک قرار داد و یک پایه‌ی محکم برای ترمیم دندان‌های آینده شما ایجاد کرد.

ایمپلنت‌ دندانی چگونه کار می‌کنند؟

ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی شما کار می‌کنند؛ چون ساختار آن‌ها همانند دندان‌های طبیعی می‌باشد. آن ها از یک ریشه تیتانیوم و یک روکش تشکیل شده‌اند. ریشه تیتانیومی در استخوان فک شما قرار می‌گیرد. از تیتانیوم به دلیل سازگار بودنش با ساختار دندان‌های طبیعی استفاده می‌شود.

شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  خونریزی لثه و سلامت عمومی بدن

تیتانیوم نه تنها مضر نیست، بلکه به راحتی می‌توان آن را در استخوان فک بیمار قرار داد. سپس پایه ایمپلنت همراه با یک روکش روی دندان قرار می‌گیرد. رنگ و درخشش این روکش مانند دندان‌های طبیعی است و بسیار محکم می‌باشد. اگر می‌خواهید تعدادی از دندان‌هایتان را جایگزین کنید، بریج‌ دندان گزینه دیگری به شمار می‌آیند. این بریج‌ها  استحکام مناسب ظاهری زیبا دارند، هرچند قطعا از نظر کارایی و زیبایی قابل قیاس با ایمپلنت ها نیستند.

از آن جا که ایمپلنت‌های دندانی در استخوان فک شما قرار داده می‌شود، اگر به دلیل بیماری پریودنتال یا سایر بیماری‌ها مواد تشکیل دهنده استخوان فک شما تحلیل رفته، بهتر است از عمل ایمپلنت دیجیتالی استفاده کنید. با این حال، متخصص جراحی لثه و کاشت ایمپلنت می‌توانند در مورد پیوند استخوان یا گزینه‌های جایگزین دیگر با شما صحبت  کنند.

ایمپلنت دندان دیجیتالی

ایمپلنت دندان دیجیتالی

مزایای ایمپلنت دیجیتالی دندان

لازم به یادآوری است که با استفاده از ایمپلنت‌ دیجیتال، شما از تمام مزایای روش سنتی کاشت ایمپلنت بهره مند می‌شوید. این مزایا عبارتند از:

 • ظاهر طبیعی دندان حفظ خواهد شد.
 • عملکرد طبیعی دندان حفظ خواهد شد.
 • احتیاج به مراقبت های خاص ندارد.
 • استخوان فک را تحریک می‌کند تا ساختار صورت را حفظ کند.
 • از دوام بالایی برخوردار است.

پزشکان هیچ یک از این مزایا را در روش ایمپلنت دندان دیجیتالی فدا نمی‌کنند. در واقع این روش مزایای اضافی دیگری دارد که عبارتند از:

ایمپلنت دندان دیجیتالی

ایمپلنت دندان دیجیتالی

 • ایمپلنت دیجیتال در زمان کوتاهی انجام می‌شود.

یکی از بهترین مزایای ایمپلنت دندان دیجیتال این است که زمان عمل آن طولانی نیست. در حالی که جراحی ایمپلنت در روش سنتی، 100 دقیقه یا بیشتر طول می‌کشد، در جراحی ایمپلنت روش دیجیتال، می‌توانیم قبل از عمل همه جزئیات را بررسی کنیم و از روش بهینه‌تری استفاده نماییم. با استفاده از این روش، فرآیند کاشت دندان شما ممکن است تنها در کمتر از 45 دقیقه انجام شود.

 • بافت لثه و استخوان سریعتر ترمیم می شوند
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  بیماری لثه چیست و چگونه درمان می شود؟

با استفاده از ایمپلنت‌های دیجیتال، احتمالاً روکش موقت شما در همان روز مراجعه به شما تحویل داده خواهد شد. به طور کلی هم دندان‌هایتان به احتمال زیاد سریعتر ترمیم می‌شوند. این روش به طور متوسط ​​یک تا دو هفته زمان می‌برد، در حالی که روش‌های سنتی به زمان بسیار طولانی تری نیاز دارند.

 • فرآیند عمل ایمپلنت دیجیتال راحت‌تر است.

بسیاری از افراد نگران درد ناشی از کاشت دندان هستند، اما با استفاده از روش بیهوشی مدرن، هیچ گونه ناراحتی و دردی در طول عمل احساس نخواهید کرد. همچنین با استفاده از روش دیجیتالی، دندانپزشکان می‌توانند درد را بسیار کم کنند زیرا این روش نیازی به برش و بخیه ندارد. جراحی دیجیتالی این امکان را به ما می‌دهد که عمل با حداقل اختلال در لثه و فک انجام شود. اگر همچنان نگران عمل هستید، دندانپزشکان برای کمک به شما و ایجاد آرامش بیشتر، به شما آرام بخش خواهند زد.

 • برای انجام ایمپلنت‌های دیجیتال، به ویزیت‌های کمتری نیاز خواهید داشت.

هنگام کاشت دندان در طی عمل سنتی، شما باید تقریباً برای انجام تمام مراحل در مطب حضور داشته باشید. در نتیجه  ممکن است برای انجام ایمپلنت، حداقل شش بار به مطب دندانپزشک مراجعه کنید.

اما با استفاده از ایمپلنت دندان دیجیتال، دندانپزشکان می‌توانند با کار بر روی مدل دیجیتالی، بسیاری از کارها را بدون حضور شما انجام دهند. این بدان معناست که شما می‌توانید ایمپلنت دندان خود را در آرامش بیشتری انجام دهید و کافیست تنها سه بار به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 • با ایمپلنت‌های دیجیتال در مدت کمتری بهبود خواهید یافت.

از آن جا که این روش بدون برش و بدون بخیه انجام می‌شود، فرآیند بهبود، در مدت کمتری انجام خواهد شد. اگرچه درد در افراد مختلف، متفاوت و متغیر است، اما در مقایسه با روش‌های سنتی افراد احتمالاً درد و ناراحتی بسیار کمی در  این روش تجربه خواهند کرد.

 • با استفاده از ایمپلنت دیجیتالی نتایج بهتری به دست می‌آورید.

در هنگام عمل سنتی ایمپلنت دندان، بعد از قرار دادن ایمپلنت‌ها، دندان پزشک می‌بایست متناسب با محل کاشت دندان، فرآیند ترمیم دندان را  هم برنامه ریزی نماید. گاهی اوقات آنچه که برای قرار دادن ایمپلنت خوب به نظر می‌رسد، ممکن است برای روکش مطلوب نباشد و این ترمیم دندان را به خطر می‌اندازد. اما در روش کاشت دندان دیجیتالی، می‌توانیم کل فرآیند کاشت را به طور همزمان برنامه ریزی کنیم. بنابراین روکش هرگز قربانی یا دچار مشکل نخواهد شد.

 • ایمپلنت‌های دیجیتال دقت و ثبات بیشتری دارند.
شاید این مطلب نیز برای شما مفید باشد:  ایمپلنت دندان بعد از رادیوتراپی

به عنوان بخشی از پروسه‌ی جراحی، دندانپزشکان می‌بایست برای قرار دادن مستقیم ایمپلنت‌های دندانی برنامه ریزی کنند و میزان دقتِ هر کدام از روش‌ها متفاوت است. سیستم دیجیتال در مقایسه با سایر روش‌ها، دقت شگفت انگیزی دارد. میانگین انحراف کاشت در جایگذاری ایمپلنت‌ها در این سیستم فقط 0.9 درجه است. اما هنگام استفاده از سایر روش‌های جراحی، میانگین انحراف کاشت 2.5 درجه و یا حتی بیشتر است.

دقت بیشتر در هنگام استفاده از این سیستم به این معنی است که ایمپلنت‌ها دقیقا در جای درست خود قرار می‌گیرند و در آینده نیز ثبات بیشتری خواهند داشت.

آیا ایمپلنت دیجیتال از سایر جراحی‌های دندان درد کمتری دارد؟

در طی جراحی سنتی کاشت دندان، لثه باید در طول محل قرار دادن ایمپلنت بریده شود. علاوه‌بر آن برای کاشت دندان می‌بایست یک برش در امتداد لثه‌ها تا استخوان ایجاد شود. اما برای ایمپلنت دیجیتالی  به این برش‌ها نیازی نیست. به همین دلیل است که اکنون بسیاری از بیماران به جراحی ایمپلنت دیجیتال روی آورده‌اند. جراحی ایمپلنت دیجیتال به حداقل برش ممکن نیاز دارد زیرا در این روش، برای بررسی وضعیت استخوان و موقعیت عصبی دندان از عکس‌های دیجیتالی و سه بعدی استفاده می‌شود.

حفره‌ای که دندانپزشکان برای قرار دادن در ایمپلنت دندان شما ایجاد می‌کنند، به اندازه کافی کوچک است و نیازی به بخیه ندارد. با استفاده از این روش نه تنها دوره بهبود شما کمتر خواهد شد، بلکه خطر تورم، خونریزی و عفونت نیز کاهش می‌یابد. معمولاً جراحی ایمپلنت دندان دیجیتال برای هر 1 تا 2 ایمپلنت دندان، حدود 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

0/5 (0 نظر)