ایمپلنت فوری چیست و چه کاربردی دارد؟

حتماً تا به حال کلمه ایمپلنت به گوشتان رسیده است. ایمپلنت فوری برای پر کردن فضای خالی ناشی از ، از دست رفتن دندانها کاربرد دارد. فرد ممکن است یک یا تعدادی از دندان های خود را در اثر بروز یک حادثه، پوسیدگی های شدید، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و موار دیگر از دست داده باشد. ایمپلنت در واقع جایگاه ریشه دندان قبلی را پر می کند و جانشین آن می شود. جنس ایمپلنت باید به گونه ای باشد که برای افراد حساسیت ایجاد نکند.

به همین منظور پایه های آن را از جنس تیتانیوم ساخته اند که با بدن انسان ها سازگار است و مشکلی ایجاد نمی کند. پایه های تیتانیومی دقیقاً مشابه ریشه های دندان اصلی درون فک جای می گیرند. پس از آن کلاهکی که شباهت بسیار زیادی به تاج دندان دارد و روکش ایمپلنت نامیده میشود را بر روی پایه های ایمپلنت سوار می کنند. با این کار دیگر فرد از نداشتن دندان یا وجود دندان خراب و پوسیده در دهانش رنج نخواهد برد.

اگر ایمپلنت به روش های قدیمی انجام شود، طول دوره درمان آن دشوارتر و طولانی تر خواهد بود. این در صورتی است که انجام ایمپلنت به صورت فوری بسیار با سرعت و با دقت بالا انجام می گیرد. لازم به ذکر است که روکش ایمپلنتی که در روش ایمپلنت فوری بر روی پایه قرار می گیرد به صورت موقت می باشد؛ یعنی این روکش فقط تا زمانی بر روی دندان قرار می گیرد که تاج اصلی آماده نصب بر روی پایه ایمپلنت شود. ایمپلنت فوری دندان در حقیقت به مدت یک روز و در یک جلسه انجام می شود. این اقدام برای افرادی که دندانشان را از دست داده اند بسیار مورد پسند واقع شده است.

ایمپلنت فوری دندان چگونه انجام می شود؟

اکثر دندانپزشکان قبل از انجام ایمپلنت از بیمار می خواهند کلیپ مربوط به انجام ایمپلنت را مشاهده نمایند. در این صورت بیمار از نحوه عملکرد این فرآیند و نحوه انجام آن به خوبی آگاه خواهد شد و از پرسیدن سؤالات پر تکرار دست بر می‌ دارد. با این کار اطمینان خاطر برای بیمار ایجاد می شود و همچنین تمرکز دندانپزشک نیز بیشتر خواهد شد. پس از آن نیاز است متخصص جراحی لثه و ایمپلنت محل دندان شکسته شده یا آسیب دیده را بیابد.

بهتر است دندان پوسیده شده توسط دندانپزشک به طور کامل بررسی شود. در صورتی که پوسیدگی آن بیش از حد بود و دانستیم که به کمک هیچ فرآیندی ترمیم نمی شود، آنگاه باید آن دندان کشیده شود. حال نوبت آن است که در محل خالی دندان، بر روی فک حفره ای ایجاد شود و پایه ایمپلنت درون آن جای گیرد. پس از آن به سرعت می توان روکش موقت ایمپلنت را بر روی پایه قرار داد تا زمانی که روکش دائمی ساخته شود. لازم است بدانید ایمپلنت فوری در اکثر موارد به منظور پر کردن فضای خالی در ناحیه دندان های جلویی مورد استفاده قرار می گیرند. دلیل این امر در معرض دید بودن دندان های جلویی می باشد.

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

چرا ایمپلنت فوری؟

از آن جایی که زیبایی لبخند افراد بسیار حائز اهمیت است، با از دست رفتن دندان های جلویی باید به سرعت آن ها را جایگزین کرد. بهترین روش اصولی در انجام این فرآیند، انجام ایمپلنت فوری می باشد. همه ما می دانیم دندان های آسیاب نقش جویدن غذا را به عهده دارند. حال اگر دو یا چند دندان آسیاب در کنار هم آسیب ببینند و نتوان در جویدن غذا از آن ها کمک گرفت باید توسط فرآیند ایمپلنت فوری، ترمیم شوند.

مزیت این نوع درمان این است که طول درمان بسیار کوتاه است و بیمار هیچ حس خجالت و آشفتگی از نبود دندان ها نخواهد داشت. به منظور سرعت عمل بالا در این روش درمانی وقت گران بهای شما نیز صرفه جویی می شود. عوارض ایمپلنت فوری نسبت به ایمپلنت معمولی بسیار کمتر است. به کمک ایمپلنت فوری تا زمانی که روکش اصلی ایمپلنت آماده شود، بافت لثه هیچ تغییری نخواهد کرد و نصب روکش اصلی بدون مشکل خاصی انجام خواهد شد. از آن جایی که فرد نبود دندان را فقط به مدت اندکی احساس می کند، هیچ گونه اختلالی در اعتماد به نفس وی ایجاد نخواهد شد.

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

آیا انجام ایمپلنت فوری ایراداتی در پی خواهد داشت؟

در پاسخ به این سؤال باید بگوییم بله. ایمپلنت فوری نیز مانند هر نوع فرآیند دیگری در کنار مزایای منحصر به فردش، معایبی را نیز به دنبال دارد. انجام ایمپلنت فوری نیازمند مهارت خاصی می باشد و در صورتی که به صورت دقیق و حرفه ای انجام نشود ممکن است مشکلات جبران ناپذیری به دنبال آورد. یکی از مشکلاتی که این روش درمانی از خود نشان داده است این است که تنها افرادی می توانند از آن استفاده کنند که استخوان بندی فکشان محکم و مقاوم است.

در غیر این صورت به هیچ عنوان نباید از این روش درمانی استفاده کنند. بزرگ ترین ایراد این روش درمانی این است که احتمال عدم جوش پذیری استخوان فک به پایه فلزی وجود دارد.

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری و عوارضی که به دنبال خواهد داشت

بسیاری از افراد از عوارض خطرناک و جبران ناپذیر این روش درمانی سخن گفته اند؛ اما لازم است بدانید اکثر عوارض ناشی از ایمپلنت فوری کوتاه مدت هستند و با گذراندن دوره کوتاهی از بین خواهند رفت. اگر بخواهیم عوارض ناشی از ایمپلنت فوری دندان را برایتان برشماریم باید بگوییم که ممکن است دندان ها و لثه دچار عفونت شوند. برخی افراد دچار خونریزی لثه می شود و این می تواند برای افراد ناخوشایند باشد.

هماتوم و نفخ نیز از دیگر عوارض ایمپلنت فوری می باشد. در برخی موارد به دلیل بالا بودن سرعت انجام ایمپلنت در حالت فوری، دندانپزشک دقت کافی را به منظور رعایت فواصل دندان ها با ایمپلنت نخواهد داشت. این قرارگیری نابه جا و عدم رعایت فاصله معین شده، می تواند منجر به شکست ایمپلنت و مشکلاتی از این قبیل شود، هرچند در صورت مراجعه به یک متخصص ایمپلنت متبحر، احتمال چنین رخدادی نزدیک به صفر خواهد بود!

رعایت بهداشت دهان و دندان در زمان استفاده از ایمپلنت بسیار اهمیت دارد. در صورتی که به آن اهمیت داده نشود، ایمپلنت با مشکلات جدی روبه رو خواهد شد. علاوه بر این با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در این زمان، دندان ها و لثه دچار عفونت و التهاب خواهند شد.

ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری

تعیین قیمت در ایمپلنت فوری

قیمت روش درمانی ایمپلنت فوری نسبت به ایمپلنت عادی کمی بیشتر است؛ اما از آن جایی که مشکلات دندان های هر فرد با دیگری متفاوت است، قیمت ایمپلنت برای افراد مختلف نیز متفاوت می باشد. توصیه ما به شما این است که قبل از انجام ایمپلنت فوری به متخصص جراحی لثه و کاشت ایمپلنت مراجعه کنید.

در این صورت تصمیمی قاطع به منظور اصلاح طرح لبخندتان خواهید گرفت. در حالت کلی هزینه ایمپلنت فوری به دندانپزشک و مرکز ایمپلنتی که به آن مراجعه کرده‌ اید وابسته است. برند و نوع متریال ایمپلنتی که به منظور درمان دندان شما از آن استفاده می شود، نیز در تعیین قیمت آن مؤثر خواهد بود. علاوه بر این سختی استخوان فک افراد و مقاومت آن ها در مقابل فروبردن پایه های ایمپلنت نیز ممکن است بر تعیین قیمت ایمپلنت فوری تأثیرگذار باشد.

نکات انتهایی

در متون فوق اشاره کردیم که ایمپلنت فوری دارای یکسری معایب و مزایایی خاص هستند. ایمپلنت دندان ها به منظور جایگزینی دندان از دست رفته انجام می گیرد. برخی از افراد به دلیل طولانی بودن طول درمان مایل به انجام آن نیستند، به همین دلیل به سمت بریج دندان روی می آورند. از طرفی استحکام و مقاومت بریج دندان بسیار پایین است. در اینجا به افراد توصیه می کنیم در صورت از دست دادن یک یا تعدادی از دندان هایشان اگر شرایط انجام ایمپلنت فوری را دارند حتماً آن را انجام دهند و از مزایای آن نهایت بهره را ببرند.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *