دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

آیا دندان های پوسیده یا آسیب دیده دارید، یا دندان هایی که به درستی رشد نکرده اند؟ در این صورت، ممکن است شما یک گزینه مناسب برای دندانپزشکی ترمیمی باشید. ترمیم دندان ها باید با تشخیص، درمان و پیشگیری از بیماری های دهان و سایر مشکلات مرتبط باشد. این که آیا شما به یک ایمپلنت دندانی، پروتزهای دندانی، روکش دندان یا حتی ونیرها نیاز داشته باشید، ممکن است شما گزینه خوبی برای دندانپزشکی ترمیمی باشید. اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد دندانپزشکی ترمیمی هستید، خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می دهیم، تا در رابطه با موارد زیر چیزهای بیشتری یاد بگیرید:

 • جایگزینی دندان های از دست رفته
 • جراحی ایمپلنت دندانی
 • نقش دندانپزشکی ترمیمی در دندانپزشکی عمومی
 • تفاوت بین دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی
 • بهترین گزینه ها برای لبخند شما

دندانپزشکی ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی ترمیمی عبارت است از هر کار دندانپزشکی مورد نیاز برای مدیریت مشکلات مربوط به سلامت دهان و احیاء عملکرد و زیبایی دندان ها. دندانپزشکی ترمیمی از سوی انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) به طور رسمی به عنوان یک تخصص دندانپزشکی در نظر گرفته نمی شود، با این حال، پزشکانی که دندانپزشکی عمومی می خوانند، می توانند دندانپزشکی ترمیمی را با گذراندن آموزش های اضافی و صدور گواهینامه انجام دهند.

پروتزهای دندانی یکی از بخش های دندانپزشکی هستند که عمدتاً با دندانپزشکی ترمیمی نیز ارتباط دارند. فرایندهای دندانپزشکی ترمیمی که تحت چتر پروتزهای دندانی قرار می گیرند عبارتند از: پر کردن، ونیرها، پروتزهای دندانی، ایمپلنت های دندانی و بریج ها.

انواع ترمیم های دندانی

اکنون که شما می دانید دندانپزشکی ترمیمی دقیقاً چیست، اجازه دهید نگاهی داشته باشیم به برخی از متداول ترین درمان های دندانپزشکی ترمیمی.

دندانپزشکی ترمیمی

دندانپزشکی ترمیمی

ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت های دندانی برای جایگزینی دندان های از دست رفته استفاده می شوند. انواع مختلف ایمپلنت های دندانی وجود دارند، از جمله ایمپلنت های استاندارد و ایمپلنت ها All-on-4.

ایمپلنت های All-on-4، نسبت به ایمپلنت های جداگانه برای هر دندان، یک روش مقرون به صرفه تر برای جایگزینی کل دندان های یک یا هر دو قوس دندانی هستند. این نوع ایمپلنت ها شامل 4 ایمپلنت می شوند که در قوس دندانی قرار می گیرند و دندان های مصنوعی یک قوس دندانی کامل را حفظ می کنند.

گرچه ایمپلنت های دندانی بهترین راه برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند، اما آنها می توانند بسیار گران نیز باشند. به همین دلیل، شما ممکن است به دنبال راه هایی برای پیدا کردن ایمپلنت های دندانی مقرون به صرفه تر باشید. یکی از درمان هایی که ممکن است بخواهید نگاهی به آن بیندازید، مینی ایمپلنت های دندانی هستند. آنها ارزان تر از ایمپلنت های استاندارد هستند، اما برای همه موارد مناسب نیستند.

گرچه اکثر فرایندهای ایمپلنت های دندانی به گذر زمان و انتظار قبل از قرار گیری ایمپلنت واقعی نیاز دارند، و سپس روکش خود را دریافت می کنید، در برخی موارد دریافت ایمپلنت های دندانی یک روزه امکان پذیر است. در این صورت، شما بدون وجود هیچ گونه شکاف در لبخند خود مطب را ترک می کنید. این فرایند برای همه موارد مناسب نیست، بنابراین درباره این گزینه با دندانپزشک خود صحبت کنید.

سینوس لیفت و پیوند استخوان

گاهی اوقات یک دندانپزشک ممکن است ایمپلنت های دندانی را برای یک بیمار توصیه کند، اما آن  بیمار استخوان کافی در فک بالای خود نداشته باشد تا یک ایمپلنت دندانی را حمایت کند. در این صورت، دندانپزشک سینوس لیفت را توصیه می کند. سینوس لیفت یک فرایند جراحی است که در آن استخوان به فک بالا پیوند زده می شود. غشاء سینوس ماگزیلاری به سمت بالا برده می شود و فضای بیشتری برای استخوان های اضافی ایجاد می شود.

دندانپزشکی ترمیمی

دندانپزشکی ترمیمی

روکش های دندانی

روکش دندان یک پوشش دندان به شکل دندان است که یا روی یک دندان آسیب دیده قرار می گیرد یا به اباتمنت یک ایمپلنت متصل می شود. روکش ها می توانند برای دلایل زیر استفاده شوند:

 • احیاء یک دندان شکسته یا آسیب دیده
 • تقویت یک دندان ضعیف شده
 • هنگامی که امکان پر کردن دندان وجود ندارد
 • تایید زیبایی
 • تقویت مهر و موم دندان پس از درمان ریشه

روکش ها را می توان از مواد مختلفی از جمله پرسلن، طلا، آلیاژ های مختلف فلز و سرامیک، مانند روکش های Emax ساخت. هزینه روکش شما به مواد و تکنولوژی مورد استفاده برای ساخت آن (مانند فناوری CAD/CAM) بستگی دارد. قبل از دریافت روکش دائمی خود، معمولاً یک روکش موقت برای دندان شما نصب خواهد شد.

بریج های دندانی

آیا شما نیز یک یا چند دندان از دست رفته دارید؟ در این صورت، دندانپزشک شما ممکن است دریافت یک بریج دندان را توصیه کند. بریج های دندانی نوعی پروتز دندان هستند که در فاصله بین دو دندان پل می زنند. انواع مختلف بریج های دندانی وجود دارند. متداول ترین نوع آنها بریج ثابت است، که شامل یک روکش در دو طرف یک یا دو پونتیک (دندان مصنوعی) است.

روکش ها روی دندان های مجاور قرار می گیرند، به این ترتیب امنیت بریج در جای خود را حفظ می کند. یکی از نقاط ضعف این نوع بریج ها این است که دندان های مجاور برای قرار گیری روکش ها روی آنها باید تراشیده شوند.

دندانپزشکی ترمیمی

دندانپزشکی ترمیمی

پروتزهای مصنوعی دندانی

پروتزهای مصنوعی دندانی که تحت عنوان که تحت عنوان دندان های کاذب نیز شناخته می شوند و نوعی پروتز دندان برای افرادی هستند که حداقل یکی و به طور بالقوه تمام دندان های خود را از دست داده اند. یک پروتز به بیماری که هیچ دندانی ندارد کمک می کند تا توانایی غذا خوردن و صحبت کردن خود بدست بیاورد، به نحوی که به شکل طبیعی خود نزدیک باشند. آنها همچنین می توانند از دندان های به جا مانده محافظت کنند (صرفه جویی در استفاده بیش از حد از آنها یا وارد آمدن فشار بیش از حد به آنها هنگام جویدن) و آنها می توانند آب شدن صورت رو به داخل را متوقف کنند.

انواع مختلف دندان مصنوعی وجود دارند، از جمله:

 • کامل و پارسیل
 • ثابت یا متحرک
 • بر پایه ایمپلنت
 • موادی مانند مواد اکریلیک، فلز و انعطاف پذیر

گرچه پروتزهای دندانی به اندازه ایمپلنت های دندانی جایگزین های خوبی برای دندان های از دست رفته نیستند، اما هنوز هم می توانند به افزایش کیفیت زندگی بسیاری از بیمارانی که دندان های از دست رفته دارند کمک کنند.

گزینه دیگری که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید، پروتز های snap-in هستند. آنها اوردنچرهایی هستند که با کمترین تعداد ایمپلنت های دندانی در فک بالا یا پایین شما محکم قرار می گیرند. آنها باید برای تمیز کردن شب ها برداشته شوند، اما به نظر می رسد که آنها کمی محکم تر از پروتزهای طبیعی و شاید حتی برای سلامت دهان و دندان های شما کمی بهتر باشند.

از سوی دیگر، اگر شما تعداد اندکی یا تنها یک دندان از دست داده باشید، دندانپزشک ممکن است پروتز های پارسیل را توصیه کند. پروتزهای پارسیل شامل انواع مختلف پروتزها مانند پروتزهای متحرک و فلیپرهای دندانی هستند. پروتزهای متحرک به گونه ای ساخته شده اند تا راحت تر از پروتزهای مصنوعی معمولی باشند و از مواد زیست سازگار ساخته شده اند. فلیپر دندانی یک پروتز پارسیل متحرک است که معمولاً به عنوان یک جایگزین دندان استفاده می شود، تا زمانی که بتوانید ایمپلنت های دندانی را دریافت کنید.

یکی از مشکلاتی که بیماران پس از کشیدن دندان های خود باید با آن کنار بیایند، سپری کردن مدتی بدون هیچ دندانی است تا زمانی که لثه های آنها بهبود یابند و بتوانند پروتز های خود را دریافت کنند. اگر این چیزی است که شما نگران آن هستید، با دندانپزشک خود درباره پروتزهای دندانی یک روزه صحبت کنید. آنها نوعی پروتز موقت هستند که به محض کشیدن دندان های خود می توانید استفاده از آنها را آغاز کنید، تا زمانی که پروتزهای معمولی خود را دریافت کنید.

در حقیقت در طول زمان، شکل دهان شما تغییر می کند، و این تغییرات زمانی افزایش می یابند که شما دندان از دست رفته دارید. به این معنی که پس از چند سال استفاده از پروتزهای خود، آنها دیگر به خوبی قرار نمی گیرند. در این صورت، می توانید از چسب دندان مصنوعی به عنوان یک راه حل موقت استفاده کنید. همچنین احتمالاً پروتزهای شما نیاز به آسترکشی جدید دارند تا بهتر روی لثه ها قرار بگیرند. علاوه بر این، اگر لثه های شما در نتیجه استفاده بیش از حد از پروتزهای مصنوعی دندانی زخم شوند نیز ممکن است نیاز به آسترکشی پروتزهای مصنوعی خود داشته باشید. اگر این اتفاق رخ دهد، شما به یک آستر نرم برای پروتزهای خود نیاز نیاز دارید تا لثه های شما برای بهبود پیدا کردن زمان داشته باشند.

مهم نیست که چه نوع پروتز دندانی دارید، یکی از چیزهای مشترکی که همه آنها دارند این است که تمیز نگه داشتن آنها مهم است. تمیز کردن پروتزها به اندازه تمیز نگه داشتن دندان های طبیعی مهم است، اما روش ها کمی متفاوت هستند. شما می توانید یاد بگیرید که چگونه پروتزها و دهان خود را تمیز نگه دارید.

پر کردن دندان

پر کردن دندان ها از پوسیدگی بیشتر دندان جلوگیری می کند. پر کردن دندان یکی دیگر از انواع ترمیم های دندان است که برای ترمیم آسیب ناشی از پوسیدگی دندان استفاده می شود، تا طول عمر دندان آسیب دیده را افزایش دهد. احتمالاً، شما یک پر کردن دندان انجام داده اید یا به یک پر کردن دندان نیاز دارید، زیرا 91 درصد از افراد بزرگسال حفره ها دندان دارند و متداول ترین درمان آن پر کردن دندان است.

یکی از محبوب ترین انواع پر کردن دندان، پر کردن با آمالگام است. پر شدگی های آمالگام نقره ای رنگ هستند و نسبتاً بحث برانگیز هستند زیرا آنها حاوی جیوه هستند. با این حال، اکثر کارشناسان معتقدند که آنها کاملاً بی خطر، و راهی بسیار مؤثر برای ترمیم دندان هستند.

درمان ریشه یا عصب کشی

درمان ریشه شاید یکی از ترسناک ترین درمان های ترمیم دندان باشد. این درمان شامل ایجاد حفره با دریل داخل دندان به منظور حذف هر گونه پوسیدگی است که در داخل ریشه دندان قرار دارد. این درمان برای نجات دندان استفاده می شود، زمانی که پوسیدگی بیش از حد گسترش پیدا کرده است با پر کردن قابل اصلاح نیست. و مهم است که در صورت امکان دندان های طبیعی خود را حفظ کنید. ایمپلنت های دندانی یک جایگزین خوب هستند، اما هیچ چیز به اندازه دندان های طبیعی شما خوب نیست. و به لطف فناوری بی حسی موجود امروزی واقعاً نیاز نیست از درمان ریشه بترسید. در حقیقت، این درمان نباید احساسی متفاوت از انجام یک پر کردن معمولی دندان ایجاد کند.

عکس رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس

در دندانپزشکی ترمیمی، قبل از درمان ممکن است به یک تصویر رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس نیاز داشته باشید. یک عکس رادیوگرافی پانورامیک با اشعه ایکس چیزی است که دندانپزشکان برای نشان دادن دندان ها، استخوان های فک و ساختارهای کلی صورت شما، همگی گرفته شده در یک تصویر، استفاده می شوند. این تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس برای تشخیص مشکلات دندانی و طرح درمان هایی مانند دندانپزشکی ترمیمی مانند ایمپلنت های دندانی استفاده می شود. برخی افراد در مورد ایمن و بی خطر بودن تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس نگران هستند، اما در واقع، زمانی که همراه با اقدامات احتیاطی صحیح انجام می شوند، بسیار امن هستند.

چسب دندان

اگر شما نیز تا به حال با کنده شدن یک روکش دندان یا لب پر شدن دندان مواجه شده اید، ممکن است با چسب دندان آشنایی داشته باشید. چسب دندان یک نوع چسب خاص سازگار با بدن انسان است که می تواند برای ترمیم ترک ها و لب پر شدگی های دندان ها و ترمیم های دندانی استفاده شود. معمولاً از آنها صرفاً برای کابردهای موقت استفاده می شود، تا زمانی که بتوانید یک جایگزین دائمی دریافت کنید، اما نمونه های جدیدتر وارد بازار شده اند که می توانند برای راه حل های بلند مدت نیز استفاده شوند. هر کاری که انجام می دهید، از چسب های معمولی برای رفع مشکل داخل دهان خود استفاده نکنید!

کیت ترمیم دندان

کیت های ترمیم دندان برای خرید به صورت بدون نسخه در دسترس هستند. هدف از استفاده آنها، ترمیم موقت دندان های شکسته یا لب پر شده، یا پر شدگی یا روکش های کنده شده است. با این حال، قرار است این ترمیم تنها تا زمانی دوام داشته باشد که شما می توانید به دندانپزشک مراجعه کنید. در غیر اینصورت، پر شدگی موقت شما در نهایت می تواند باعث بروز مشکلاتی بیشتر از حل کردن آنها شود.

آرام بخش دندانپزشکی

آرام بخش دندانپزشکی بخش مهمی از نه تنها دندانپزشکی ترمیمی، بلکه کشیدن دندان ها، و گاهی اوقات دندانپزشکی اورژانسی است. انواع مختلفی از آرام بخش ها وجود دارد، از آرام بخش هایی گرفته که شما را آگاه نگه می دارند اما شما را آرام می کنند، تا آرام بخش هایی که در طول کل فرایند شما را بیهوش می کنند. آرام بخش های دندانپزشکی به طور کلی ایمن و بی خطر هستند و بویژه در بیمارانی مفید هستند که اضطراب دندانپزشکی را تجربه می کنند.

مشکلات ناشی از دندان های از دست رفته

باید برای دندان های از دست رفته جایگزین قرار داد. دندان های از دست رفته تنها از نظر زیبایی مشکل ساز نیستند، آنها همچنین به طور کلی می توانند پیامدهای جدی برای سلامت دهان و سلامت عمومی شما داشته باشند. از دست رفتن دندان ها می تواند غذا خوردن و صحبت کردن را سخت تر کند، و همچنین می توانند باعث شوند عضلات صورت شما ضعیف شوند و رو به داخل فرو بروند. علاوه بر این، از دست رفتن دندان ها می تواند منجر به تضعیف استخوان فک شما نیز شود. اگر دندان از دست رفته داشته باشید، مهم است که درباره گزینه های جایگزینی با دندانپزشک خود صحبت کنید.

دندانپزشکی ترمیمی

دندانپزشکی ترمیمی

دندانپزشکی ترمیمی چگونه از سلامت من محافظت می کند؟

علیرغم این واقعیت که ما صرفاً برای عملکردهای معمول روزمره به دندان ها و لثه ها نیاز داریم، اما با توجه به برنامه های حیرت انگیز دندانپزشکان، به دست آوردن دندان ها و لثه های سالم آسان است. به همین دلیل است که وقتی مشکلی پیش می آید، برای بسیاری از ما بسیار ویرانگر است- ما نمی توانیم درست غذا بخوریم یا چیزی بنوشیم، و نمی توان هیچ کمکی  کرد، غیر از اینکه روی سلامت و روتین روزانه ما تأثیر می گذارد. هنگامی که بیماری ها یا آسیب های دندانی درمان نشده رها می شوند، پیامدهای منفی آنها برای سلامتی می توانند فراتر از درد دندان ها و لثه ها بروند. بدون درمان ترمیمی به موقع، خطرات زیر را افزایش می دهید:

 • آسیب بیشتر به دندان های اطراف
 • گسترش عفونت به دندان ها و لثه های اطراف
 • از دست دادن دندان
 • سپسیس (عفونت خون)
 • آنژین لودویگ (عفونت صورت و فک)
 • عفونت باکتریایی به قلب و یا مغز

نتیجه گیری

دندانپزشکی ترمیمی می تواند به شما کمک کند لبخند خود را دوباره بدست بیاورید.

به لطف دندانپزشکی ترمیمی، بسیاری از افرادی که دندان های آسیب دیده دارند، چه به علت مشکلات رشد، تروما یا پوسیدگی، می توانند عملکرد صحیح دهان خود را دوباره بدست بیاورند. دندانپزشکی ترمیمی تنها برای سلامت دهان و دندان شما مهم نیست، بلکه برای سلامت عمومی شما نیز مهم است. اگر فکر می کنید ممکن است به دندانپزشکی ترمیمی نیاز داشته باشید، درباره گزینه های خود با دندانپزشک خود صحبت کنید.

مزایای دندانپزشکی ترمیمی

فرایندهای دندانپزشکی ترمیمی دارای مزایای بسیاری هستند، به همین دلیل است که آنها از پر کاربردترین فرایندهای انجام شده توسط دندانپزشکان هستند.

 • بازیابی عملکرد. بزرگترین مزیت فرایندهای ترمیمی این است که عملکرد دندان های شما احیاء می شود. شما می توانید با سهولت نسبی غذا بخورید و حرف بزنید زیرا دندان های شما سالم هستند.
 • از بین بردن درد. اگر شما یک حفره عمیق یا یک دندان عفونی داشته باشید که نیاز به درمان ریشه دارد، احتمالاً درد شدید مربوط به این مسئله را تجربه کرده اید. فرایندهای ترمیمی با اصلاح مشکل یا از بین بردن عفونت، این درد را حذف می کنند.
 • بهبود ظاهر. فرایندهای ترمیمی می توانند باعث شوند دندان های شما ظاهر بهتری داشته باشند تا بتوانید با اعتماد به نفس بیشتری لبخند بزنید.
 • جلوگیری از مشکلات بیشتر دندانی. اصلاح یک مشکل دندانی به محض شناسایی آن، می تواند از بدتر شدن آن، یا منجر شدن به مشکلات دندانی بیشتر جلوگیری کند. پر کردن یک حفره به محضی که دندانپزشک متوجه آن می شود، می تواند از منجر شدن به نیاز به درمان ریشه جلوگیری کند. حفره ای که برای مدت طولانی نادیده گرفته می شود می تواند منجر به عدم نجات دندان شود که باید کشیده شود و جایگزین برای آن قرار داده شود.
 • حفظ تراکم استخوان فک. جایگزینی یک دندان از دست رفته با ایمپلنت، تراکم استخوان را در فک شما حفظ می کند. اگر یک دندان از دست رفته باشد، بخشی از فک که زمانی آن را در جای خود نگه می داشت، شروع به ضعیف شدن خواهد کرد و در نهایت تحلیل خواهد رفت. پس از آن، به منظور جایگزینی آن با ایمپلنت، یک فرایند پیوند استخوان نیاز است. بهتر است که یک دندان از دست رفته یا غیرقابل نجات را جایگزین کنید تا از تحلیل استخوان جلوگیری شود.
دندانپزشکی ترمیمی

دندانپزشکی ترمیمی

سوالات متداول

تفاوت بین دندانپزشکی ترمیمی و دندانپزشکی زیبایی چیست؟

شما می توانید در مورد دندانپزشکی ترمیمی به عنوان یک فرایند فکر کنید که نگرانی اصلی آن حفظ سلامت و عملکرد دهان شما است، در حالی که تمرکز اصلی دندانپزشکی زیبایی بهبود زیبایی لبخند شما است.

اصلی ترین خدمات دندانپزشکی ترمیمی کدامند؟

خدمات اصلی دندانپزشکی ترمیمی شامل درمان هایی مانند روکش ها، بریج ها، پروتزهای مصنوعی و ایمپلنت های دندانی است. این بر خلاف ترمیم های اساسی دندان مانند پر کردن دندان هستند.

آیا ونیرهای دندان گزینه ترمیمی تلقی می شوند؟

ونیرهای دندانی به عنوان یکی از خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی در نظر گرفته می شوند. علت این است که آنها ظاهر دندان ها را بهبود می بخشند و همچنین به کاهش حساسیت دندان ها و حفظ سلامت لثه ها کمک می کنند. آنها همچنین می توانند از دندان های موجود در برابر آسیب محافظت کنند.

دندانپزشکی محافظه کار چیست؟

دندانپزشکی محافظه کار بخشی از دندانپزشکی ترمیمی است، که در آن طی فرآیند ترمیمی مانند تراشیدن یک دندان سالم برای قرار گرفتن ونیر روی آن، کمترین مقدار از دندان سالم کاسته می شود.

‫0/5 ‫(0 نظر)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما